VII Ogólnopolską Konferencję Sowy Strigiformes Polski zorganizowaliśmy w dniach 1-3 grudnia 2017 roku w Piechowicach k. Szklarskiej Poręby (woj. dolnośląskie). Cieszy nas niezmiernie tak duże zainteresowanie. To była nasza największa konferencja: 120 uczestników, w tym zagraniczni goście z Ukrainy i Serbii. Przyjechali nie tylko członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia, ale i liczni pracownicy przyrodniczych uczelni, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Nadleśnictw, Parków Narodowych i Krajobrazowych, Regionalnej, jak i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Staraliśmy się, by tematyka konferencji była przekrojowa pod wieloma względami. Tak, by każdy znalazł interesującą dla siebie niszę. Prelegenci nie zawiedli, wszyscy dojechali – dziękujemy! Szczególne podziękowania dla zagranicznych prelegentów: Jovany Koturov i Draženko  Rajković’a z Serbii oraz Yehora Yatsiuk’a z Ukrainy.
Przyznajemy dojazd do hotelu i centrum konferencyjnego „Uroczysko” nie dla wszystkich był łatwy, jak się okazało… Dobrze, że Karkonosze nie przywitały nas śniegiem po kolana, bo byłoby więcej atrakcji niż zaplanowaliśmy. Mogłoby zabraknąć lin holowniczych i łańcuchów na koła. 😉

16 referatów poruszało tematy związane z ekologią sów, metodyką badań i ochroną czynną, wybiórczością siedliskową. Omawialiśmy wyniki inwentaryzacji i monitoringów różnych gatunków sów w Polsce, Serbii i na Ukrainie. Nie zabrakło też referatów omawiających wykorzystanie rejestratorów audio w monitoringach.
Szczegółowy program wystąpień przedstawiamy tutaj: Program konferencji’2017
Elektroniczna wersja zeszytu abstraktów dostępna jest tutaj: Zeszyt abstraktów SOS 2017

Nasze weekendowe spotkanie to nie tylko napięty konferencyjny dzień, ale i Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia oraz obchody 10-lecia naszych działań. Jak ten czas leci! Czar wspomnień z przymrużeniem oka, czyli „Z pamiętnika młodego sowiarza” zakręcił niejedną łezkę w oku… A potem to tylko kręciliśmy się na parkiecie lub gawędziliśmy po kątach.

Dziękujemy każdemu z osobna za wspólny czas. Wszyscy życzymy sobie tak intensywnych i ciekawych kolejnych dwóch lat w terenie, by było o czym mówić na VIII konferencji!
Organizatorom i sztabowi pomocników należą się brawa. Za Kasię i małego Józia (przyszłego członka SOS, mamy nadzieję) trzymamy kciuki…
A tym, którzy nadal z niedowierzaniem dopytują, odpowiadamy: tak, identyfikatory to autorski pomysł i wykonanie. Uparliśmy się na ekologiczne i niesztampowe. Jeszcze w czwartkowy wieczór, już pod karkonoskim niebem, kleiliśmy i malowaliśmy. I tak powstało 120 klamerkowych sów śnieżnych i puszczyków mszarnych. 🙂

 

Media i inni o konferencji: Radio Wrocław, TVP Wydarzenia, WFOŚiGW we Wrocławiu, TVP Info (od 10 min.) – Teleexpress Extra.

Konferencja dofinansowana była ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Urzędu Miasta w Piechowicach, Ricoh, Scops Ekspertyzy Przyrodnicze i środków własnych Stowarzyszenia. Materiały konferencyjne dofinansowała firma Ecotone. Dziękujemy!
Karkonoski Park Narodowy udostępnił nam swoją wystawę zdjęć sóweczki.

Kolejna nasza konferencja za 2 lata. 6-8 grudnia 2019 r. Zapamiętajcie tę datę. Zapraszamy już teraz.

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio