Takie historie nie zawsze mają szczęśliwe zakończenie… Tym razem wszystko wskazuje na to, że ta z Lublina będzie miała podwójny happy end. A zaczęło się od zniszczenia – na polecenie jednej z lubelskich Spółdzielni Mieszkaniowych – miejsca gniazdowania gawronów. Prace wycinki konarów z gniazdami przeprowadzono w okresie lęgowym (dla przypomnienia: okres lęgowy ustawowo przypada na 1.03 – 15.10), Jedno z gniazd zajmowała uszatka Asio otus. Uszatka jest sową, która nie należy do dziuplaków, nie buduje własnych gniazd, a zajmuje stare po ptakach krukowatych i drapieżnych. Na tymże osiedlu od wielu lat znane jest też noclegowisko tego gatunku. Zrzucone gniazda zauważyła Dorota Świetlicka, członek naszego Stowarzyszenia. Zareagowała błyskawicznie i skutecznie! Zarówno w administracji osiedla, angażując w działania osoby trzecie, jak i podejmując się zorganizowania akcji montażu kosza lęgowego. I tak zakupiony został kosz wiklinowy, który przystosowano na zastępcze miejsca gniazdowania. Kosz szybko i sprawnie w koronie brzozy zamontował Sylwester Aftyka z zaprzyjaźnionego Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Dziękujemy! Sytuacja jest monitorowana. Teraz trzymamy kciuki za zajęcie kosza i udany sukces lęgowy. A co z Administracją osiedla? Przejęli się skutkami swoich decyzji i działań. Jeszcze tej wiosny przyjedziemy przeszkolić ich pracowników w zakresie ochrony przyrody, zwłaszcza ochrony ptaków w budynkach, miastach oraz dobrych praktykach.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio