7-8 października 2016 r. braliśmy udział w fantastycznej inicjatywie zaprzyjaźnionej Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Byliście kiedyś na BioBlitz? Wiecie na czym polega? Jest to naukowa rywalizacja wielu specjalistów, którzy na określonym terenie i w określonym czasie dokonują spisu wszystkich stwierdzonych gatunków. Zwykle jest to bardzo krótka rywalizacja (kilka godzin), ale znane są zagraniczne wydarzenia, gdzie inwentaryzacja terenu trwa pełną dobę. Najważniejszym celem BioBlitz jest popularyzowanie wartości różnorodności biologicznej, zwłaszcza obszarów bliskich człowiekowi (park miejski, centra miast lub pobliskie miejsca chronione). Zatem wymiar edukacyjny, popularyzatorski nauki ma tu ogromne znaczenie. Codzienna praca przyrodników, biologów działa jak magnes. Fascynuje, ciekawi i wciąga do wspólnego odkrywania tajemnic przyrody. Stąd po pracach terenowych, w drugiej części – stacjonarnej – stawiamy na spotkania z naukowcami, konkursy, wykrywania i nauk rozpoznawania unikalnych, rzadkich ale i tych najbardziej popularnych gatunków i wspólną zabawę łączoną z nauką. I to jest klucz do sukcesu!

BioBlitz organizowane przez Stację Biologiczną odbyło się pod hasłem „Ekspres do (roz)poznawania bioróżnorodności Wyspy Sobieszewskiej”.

W akcji wzięli udział naukowcy badający różne grupy organizmów żywych, m.in: ornitolodzy, entomolodzy, geobotanicy, lichenolodzy i briolodzy oraz specjaliści od organizmów słodko- i słonowodnych. Ornitologów reprezentowała Ewelina Kurach z naszego Stowarzyszenia i Jakub Typiak ze Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN. Choć pogoda wybitnie nie dopisała pracom terenowym, to też nie zniechęciła gości. Odwiedziło nas 150 uczniów trójmiejskich szkół z nauczycielami.
Świetna impreza – polecamy! Jeśli będzie organizowana w Waszej okolicy, koniecznie pojawcie się na niej.

Polecamy relacje uczestników, organizatorów, zwłaszcza informacje przedstawiające wyniki inwentaryzacji przyrodników.

Impreza BioBlitz została zrealizowana z ramach programu „Chronimy Naturę na Wyspie Sobieszewskiej” finansowanego przez Grupę LOTOS S.A.

Na Pomorzu takie akcje we wcześniejszych latach organizowane były przez Instytut Oceanografii PAN w Sopocie, którzy przeprowadzili pierwszy polski BioBlitz w 2008 roku,  Klubu Nowodworskiego z Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim (2009-2014, 2017 rok).

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio